Kiedy szczotkować zęby

Kiedy szczotkować zęby?

Facebook
Twitter
LinkedIn

Podziel się tym z innymi.

Kiedy szczotkować zęby?

Przez całe życie kazano Ci myć zęby. Rodzice, nauczyciele – wszyscy powtarzali, aby szczotkować zęby dwa razy dziennie przez dwie minuty. To bardzo ważne – to fakt. Ale bardzo możliwe, że przez całe życie robiłeś to w niewłaściwym czasie. Zaskoczony?
 
Skuteczność szczotkowania ma wiele wspólnego z jedzeniem. Czas pomiędzy jedzeniem, a szczotkowaniem może mieć znaczący wpływ na pielęgnację jamy ustnej. Powinien być on dostosowany do tego, co przed chwilą zjadłeś. Pokarmy i napoje o dużej zawartości węglowodanów i cukrów powodują namnażanie się w ustach bakterii, które mogą szkodzić szkliwu zębów nawet przez dwadzieścia minut po jedzeniu. W takich przypadkach najlepiej szczotkować zęby po jedzeniu tak szybko, jak to możliwe, aby zapobiec szkodom wyrządzonym przez wspomniane bakterie.
 
Sprawa ma się natomiast zupełnie inaczej z kwaśnymi produktami spożywczymi, takimi jak owoce cytrusowe, które mogą osłabiać szkliwo zębów. Jeśli szczotkujesz zęby zbyt wcześnie po spożyciu kwaśnych pokarmów, możesz w rzeczywistości spowodować większe uszkodzenie szkliwa zębów. Dlatego zawsze po zjedzeniu kwaśnych produktów odczekaj 15 do 20 minut, aż ślina „rozprawi” się z kwasami.
 
Jeżeli jednak nie chcesz pogubić się w tych zasadach. Najlepiej będzie zdecydować się na szczotkowanie zębów rano – przed śniadaniem i tuż przed snem. Pozwoli ci to zachować doskonałą pielęgnację jamy ustnej.
Kiedy szczotkować zęby

Jakiej szczoteczki powinienem używać?

Większość stomatologów podziela pogląd, że szczoteczki o miękkich włóknach są najlepsze w usuwaniu z zębów płytki nazębnej i resztek pokarmowych. Zaleca się także stosowanie szczoteczek o niewielkich główkach, które ułatwiają dotarcie do wszystkich obszarów jamy ustnej, w tym trudno dostępnych zębów tylnych. Wiele osób twierdzi, że dobrym rozwiązaniem jest szczoteczka elektryczna, która potrafi lepiej czyścić zęby, zwłaszcza w przypadku osób mających trudności ze szczotkowaniem lub ograniczoną sprawność manualną.

Jakie znaczenie ma stosowanie odpowiedniej pasty?

Stosowanie odpowiedniej dla siebie pasty do zębów jest bardzo ważne. Obecna oferta past obejmuje szeroki wachlarz produktów przeznaczonych dla wielu stanów chorobowych, takich jak ubytki tkanki zęba, stan zapalny dziąseł, kamień nazębny, przebarwienia i nadwrażliwość zębów. Zapytaj stomatologa lub higienistę o odpowiednią dla siebie pastę do zębów.

Jak często należy wymieniać szczoteczkę do zębów?

Szczoteczkę do zębów należy wymienić, gdy widać na niej pierwsze oznaki zużycia lub co 3 miesiące, w zależności od tego, który z przypadków wystąpi wcześniej. Jest również bardzo ważne, aby wymieniać szczoteczkę po przeziębieniu, ponieważ w jej włóknach gromadzą się drobnoustroje, które mogą być przyczyną reinfekcji.

Kiedy szczotkować zęby